Atrakcje regionu

Najlepszy nocleg na Twoją wycieczkę!


Wyciągi narciarskie

Ośrodek Narciarsko – Rekreacyjny „CZORSZTYN-SKI” zlokalizowany jest na północnych stokach góry Wdżar, która to góra ze zględu na ukształtowanie powierzchni i specyficzny mikroklimat stwarza wręcz doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa, co roku ostatni narciarze zjeżdżają ze stoków nawet w końcu kwietnia.

Do dyspozycji gości jest 6 tras o różnym stopniu trudności. Wszystkie trasy są sztucznie dośnieżane i oświetlone, co pozwala na bezpieczne korzystanie z tras zjazdowych, nawet do późnych godzin nocnych. Trasy te, obsługiwane są przez pięć armatek śnieżnych i dwa ratraki, przez co trasy są profesjonalnie przygotowane.
Trasy narciarskie o różnej skali trudności zadowolą zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Średnie nachylenie stoku wynosi 23%. Trasy zjazdowe posiadają nagłośnienie, przez co jazda staje się przyjemniejsza.
Trasy zjazdowe obsługiwane są przez następujące wyciągi:
1 – B Wyciąg orczykowy talerzowy z magazynem na orczyki firmy TATRAPOMA (Słowacja)
– długość 680 m, różnica wzniesień 150 m, zdolność przewozowa 900 osób/godzinę. Atrakcją jest jego dwukrotne załamanie.
2 – A Wyciąg orczykowy talerzowy firmy TATRAPOMA (Słowacja)
– długość 460 m, zdolność przewozowa 700 osób/godzinę.
3 – D Wyciąg dla dzieci firmy TATRA POMA (Słowacja)
– długość 90 m
4 – C Kolej linowa krzesełkowa 2-osobowa firmy GIRAK GARAVENTA (Austria)
– długość 550 m, różnica wzniesień 150 m, zdolność przewozowa 1200 osób/godzinę.


Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem – na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą – jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego.

Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną
z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się
i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają
o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku.

Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce – Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody – od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.

RAFTING na Dunajcu
Spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne – Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci.
Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.

Spływ kajakiem na Dunajcu
Spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki.

Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom.
Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.


Szlaki turystyczne

Krościenko jest bardzo ważnym punktem wypadowym w Pieniny, Gorce i Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Z samego Krościenka wychodzą trzy znakowane szlaki turystyczne:

szlak żółty – bierze początek w rynku i wiedzie przez Pieniny do Sromowiec Niżnych. Wiedzie przez Toporzyska, Bajków Groń (679 m n.p.m.). Przełęcz Chwała Bogu
(z której warto odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony) i Wąwóz Sobczański.
Jest to najstarszy z pienińskich szlaków wycieczkowych, znany od 1906 r.

szlak zielony – rozpoczyna się także w rynku i prowadzi na Czertezik (772 m n.p.m.) w Pieninkach przez Toporzyska i Ociemny Wierch (724 m n.p.m.). Z góry Czertezik możemy kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim na Sokolicę (742 m n.p.m.)
Z polany Burzyna wrócić możemy także zielonym szlakiem wiodącym doliną Dunajca u podnóża pasma Pieninek.

szlak czerwony – przebiega przez Krościenko ulicami Lubań, Sobieskiego, most na Dunajcu i za nim ul. Źródlaną. Z jednej strony prowadzi on (w opisanym kierunku) na Prehybę (l 176m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim przez Górę Wisielec (835 m n.p.m.),
z drugiej w Gorce – na Lubań przez Jaworzynę (1050 m n.p.m.) Obok samego Krościenka pragniemy w gminie polecić Państwa uwadze Grywałd, Krośnicę i I Hałuszową. Z Grywałdu warto wybrać się zielonym szlakiem na Lubań, przez Gronik (777 m n.p.m.) i i polanę Pisarzową – ok. 2.15 godz.


Szlaki rowerowe

1. Krościenko -1 h – Tylmanowa – 1,45 min – Ochotnica Dln. – 50 min – Ochotnica Górna
2.Krościenko – 30 min – Szczawnica – 1 h – Szlachtowa – 45 min – Jaworki – 1 ,45 min – Biała Woda
3.Krościenko – 45 min – Kras – 30 min – Szczawnica
4.Krościenko – 30 min – Szczawnica – 1,15 min – Sewerynówka
5.Krościenko – 1,5 h – Dzwonkówka – 3 h – Przechyba – 1,5 h – Radziejowa – 2 h – Jaworki
6.Krościenko – 45 min – Dziadowe Kąty – 30 min – Grywałd
7.Krościenko – 1 h – Krośnica – 1 h – Czorsztyn – 40 min
8.Krościenko – 1 h – Krośnica – 1 h granica – 1 h – Czerwony Klasztor
9.Krościenko – 1 h – Krośnica – 1,45 min – Sromowce Niżne
10.Krościenko – 4 h – Grywałd – 1 h Hałuszowa – 1,30 min – Niedzica
11.Krościenko – 4 h – Lubań 1,45 min – Ochotnica Dln.
12.Krościenko – 4 h – Lubań – 1 h – Krośnica
13. Krościenko – 1 h – Niwki – 20 min – Dziadowe Kąty

Wody mineralne

Cennym składnikiem środowiska przyrodniczego są źródła mineralne, znajdujące się na Zawodziu tj. na prawym brzegu rzeki Dunajec.

Źródła „Stefan”, „Michalina”, „Maria”, „Dzikie” są to szczawy alkaliczno-słone.

Niezwykła skuteczność tych wód sprawdza się przy wspomaganiu leczenia schorzeń dróg oddechowych i płuc, nieżytów narządów trawienia, skraca rekonwalescencje.